Belarusii au fost învinși brutal la Campionatul Mondial de hochei. Infractorii sunt elvețieni

Astăzi, 30 mai, echipa de hochei din Belarus a jucat penultimul meci la Campionatul Mondial de la Riga.

Ne-am întâlnit cu elvețienii. Confruntarea s-a încheiat cu o înfrângere brutală pentru echipa lui Mihail Zakharov – 0:6. Au primit două goluri în fiecare perioadă.

Jocul nu a mers bine pentru bieloruși încă de la început. Deja în primul minut au primit – Christophe Bertschi a marcat.

Ca parte a echipei naționale a Belarusului, Egor Sharangovich și Mihail Stefanovich au dat dovadă de activitate – loviturile lor către poarta adversarului ar putea fi numite cele mai periculoase.

La finalul primelor douăzeci de minute, Joel Vermin a dublat avantajul elvețian.

La fel ca prima repriză, a doua a început cu un gol marcat de bieloruși – Sven Andrighetto a marcat cu un șut precis.

Apoi, echipa de antrenori al echipei naționale a Belarusului l-a înlocuit pe portar – Alexei Kolosov a luat-o pe gheață. Dar, după cum s-a dovedit, el a fost, de asemenea, destinat să rateze trei goluri.

Primul dintre ei a venit în minutul 33 de la Gregory Hofmann. Belarusii au încercat să schimbe ceva în timpul jocului – fără niciun rezultat.

În a treia repriză – în minutul 52 – au primit al patrulea gol. Yoel Vermin a marcat din nou.

Scorul final în confruntare a fost stabilit de Fabrice Herzog cu câteva minute înainte de sirena finală.

După această înfrângere, bielorușii și-au pierdut până și șansele teoretice de a trece la următoarea etapă a turneului.

Ei vor juca ultimul lor meci la campionat pe 1 iunie. Adversarii lor vor fi rușii.