Belarusii au intrat în primele cinci pe baza rezultatelor a șase etape ale Dakarului

Echipajul lui Serghei Vyazovich a finalizat etapa a 6-a a raliului Dakar 2015 pe locul 6 și a intrat în primele 5 echipaje în clasamentul general pentru camioane.

Echipajul lui Serghei Vyazovich a petrecut aproximativ 3 ore și 20 de minute completând secțiunea specială de 277 km lungime.

Câștigătorul etapei a fost pilotul echipei KAMAZ-master, Eduard Nikolaev, față de care echipa belarusă a pierdut 25 de minute și 16 secunde.

În clasamentul general, MAZ-ul lui Serghei Vyazovich a urcat de pe locul 6 pe locul 5. Echipajele unei singure echipe – „KAMAZ-master” – au fost plasate pe poziții superioare. Belarusii pierd în fața lui Eduard Nikolaev („KAMAZ-master”) timp de aproape 1 oră și 17 minute.

„Pista s-a dovedit a fi destul de grea, cu denivelări serioase, din cauza cărora a trebuit să încetinim pe alocuri. Vizibilitatea a fost slabă din cauza prafului de la alte echipaje și a vântului. De-a lungul traseului au fost dune de forme interesante – nu înalte, dar cu pante laterale și gropi. Am rămas blocați într-una dintre ele timp de aproximativ cinci minute”, a spus pilotul bielorus Serghei Vyazovich.

La jumătatea zborului, pilotul celui de-al 510-lea echipaj a început să se simtă rău din cauza tremurării și vibrațiilor constante. „Mai aproape de linia de sosire, această condiție s-a intensificat, a devenit periculos să continui cursa cu viteză mare, așa că a trebuit să încetinesc, motiv pentru care am pierdut 10-15 minute”, a explicat bielorusul.

În general, ultimele curse s-au dovedit a fi epuizante pentru echipamente și echipaje. În etapa 4, Serghei Vyazovich și-a rănit mâna stângă, iar în etapa 5, cadrul suprastructurii camionului a fost deteriorat. Medicii au pus un pansament pe braț, după care umflarea a început să scadă, iar camionul a primit un bloc nou și lumini de la mecanici.

Alte echipaje MAZ-SPORTauto au parcurs, de asemenea, cu succes etapa a șasea. Camionul, condus de șoferul belarus Alexander Vasilevsky, a terminat pe locul 12. Echipajului a avut nevoie de 3 ore și 37 de minute pentru a depăși proba specială. A pierdut 42 de minute și 30 de secunde în fața liderului cursei de raliu. În clasamentul general, MAZ-ul lui Vasilevsky a trecut de pe locul 16 pe locul 12, la 3 ore și 49 de minute în spatele lui Eduard Nikolaev.

„Nu au fost avarii, traseul a fost parcurs fără incidente. Cu excepția faptului că ne-am „așezat” pe o dună în nisip, pierzând 5-10 minute”, a spus concurentul belarus Alexander Vasilevsky. – Proba specială s-a dovedit a fi destul de dificilă, cu gropi care nu sunt întotdeauna trecute în roadbook-uri. Când mergeam în praf, chiar a trebuit să ne oprim de mai multe ori din cauza vizibilității slabe.”

„Fast Technician” a terminat pe locul 31 în a șasea zi. Timpul ei a fost de 5 ore și 55 de minute, iar diferența față de lider a fost de 3 ore. În clasamentul general, echipajul lui Vladimir Vasilevsky a ocupat locul 33. Pierde aproximativ 15 ore și 37 de minute în fața liderului de raliu.

MAZ-SPORTauto participă pentru a 4-a oară la raliul Dakar. Proprietarul echipei este Uzina de Automobile Minsk. Lungimea traseului camioanelor este de aproximativ 8,2 mii de kilometri, iar unele tronsoane trec la o altitudine de peste 3,5 mii de kilometri. Cursa se va încheia pe 17 ianuarie 2015 la Buenos Aires.

Echipa belarusă este reprezentată la miting de 3 camioane. Principalele echipaje sunt conduse de Sergey Vyazovich și Alexander Vasilevsky, iar „echipajul tehnic rapid” este controlat de Vladimir Vasilevsky. În total, 63 de echipaje din întreaga lume participă la raliul raid numai la categoria camioane, dintre care 55 au luat startul etapei a 6-a.