Belarusii au învins suedezii la Campionatul Mondial de hochei pe gheață din Letonia

Pe 23 mai, naționala Belarusului a învins naționala Suediei la Campionatul Mondial de hochei de la Riga cu scorul de 1:0 (0:0, 0:0, 1:0).

Prima perioadă s-a dovedit a fi foarte tensionată: deja în minutul 1 al meciului bielorușii s-au trezit în minoritate.

Yegor Sharangovich a primit 4 minute de pedeapsă pentru un joc periculos, cu bastonul ridicat sus.

Suedezii nu au reușit să transforme majoritatea, deși au avut șanse.

În general, în prima treime a meciului bielorușii au jucat bine în apărare, răspunzând atacurilor adversarilor cu contraatacuri tăioase. Denii Taylor a stat cu încredere pe poartă.

În a doua perioadă, bielorușii i-au împins pe suedezi departe de poartă și au început să atace mai activ. Ambele echipe au avut ocazii bune de a deschide scorul.

Chiar la începutul celei de-a treia perioade, echipa belarusă a „desigilat” poarta scandinavelor.

Autorul primului și singurului gol din meci a fost german Nesterov.

După gol, bielorușii nu au intrat în apărare profundă și au continuat să atace activ.

Suedezii și-au intensificat jocul și l-au scos pe portar la finalul timpului normal, dar acest lucru nu i-a ajutat.