Belarusii „au luat” aurul la KM la gimnaste ritmice

Grațiile din Belarus au evoluat cu brio la etapa Cupei Mondiale din capitala Bulgariei. Fetele au câștigat aurul la exercițiile de grup.

După cum a spus serviciul de presă al Asociației de Gimnastică din Belarus, judecătorii au evaluat performanța cu 5 mingi de către reprezentanții Belarusului (Anna Gaidukevich, Anastasia Rybakova, Anna Shvaiba, Arina Sushchinskaya și Karina Ermolenko) la 23.600 de puncte.

În urma bielorușilor au fost japonezii, care au înscris 23.250 de puncte. Gimnastele ruse au luat medalia de bronz cu 23.150 de puncte.

În finala competiției în exercițiul cu cerc și trefte, bielorușii au ocupat locul șase. Ucrainenii au câștigat.

În competițiile individuale în exercițiul cu cluburi, belarusa Alina Gornosko a ocupat locul patru (la exercițiul cu mingea – locul cinci). Câștigătoarea acestui eveniment a fost Lina Ashram din Israel.

La exercițiul cu panglică, al cincilea rezultat a fost arătat de bielorusa Anastasia Salos.

Fotografie: BelorusskOh asociereeu gimnastică