Belarusii au pierdut în fața Irlandei de Nord în calificările la Euro 2020

Naționala Belarusului a jucat al doilea meci al turneului de calificare la Euro 2020.

Un meci dintre naționalele Irlandei de Nord și Belarus a avut loc la Belfast pe stadionul Windsor Park. Meciul a avut loc în cadrul calificării la Euro 2020. Meciul a fost oficiat de o echipă poloneză de arbitri condusă de Pawel Raczkowski.

Pe teren au început bielorușii: Klimovici, Dragun, Shitov, Martynovich, Laptev, Savitsky, Gleb, Mayevsky, Sivakov, Stasevich, Volodko. În timpul întâlnirii, antrenorul principal Igor Kriushenko a făcut trei înlocuiri: în minutul 66 Putilo a intrat în locul lui Gleb, în ​​minutul 73 Polyakov l-a înlocuit pe Shitov, iar în minutul 85 Nekhaichik l-a înlocuit pe Savitsky.

Drept urmare, meciul s-a încheiat cu victorie pentru gazde cu scorul de 2:1. Golurile pentru irlandezi au fost marcate de Evans (minutul 30) și Magennis (87), în timp ce Igor Stasevich (33) a marcat pentru bieloruși, șutând de la distanță mare.

Clasamentul în Grupa C este următorul: Irlanda de Nord – 6 puncte (2 meciuri), Germania – 3 (1), Olanda – 3 (2), Estonia – 0 (1), Belarus – 0 (2).

Belarusii vor juca următorul meci pe 8 iunie împotriva Germaniei.