Belarusii au revenit la luptă după o etapă de la Dakar nereușită

Echipajele lui Alexander Vasilevsky și Serghei Vyazovich au finalizat etapa a noua a Dakarului pe locurile 13 și 14. Acest lucru a fost raportat de reprezentanții partenerului tehnic – operatorul velcom, care a organizat o comunicare directă cu echipa MAZ-SPORTauto. Camionul, condus de Alexander Vasilevsky, a condus o probă specială cu o lungime de 450 km în 6 ore și 45 de minute. i-a permis să ocupe locul 13. Echipajul din Belarus a fost cu 1 oră 25 de minute și 32 de secunde în spatele câștigătorului cursei, Airat Mardeev de la echipa KAMAZ-master. În clasamentul general, MAZ al lui Alexander Vasilevsky a rămas pe locul 9, pierzând în fața liderului cursei cu mai mult de 6 ore și 24 de minute.

„Scena s-a dovedit a fi extrem de dificilă – din cauza fulgerului continuu și a pietrelor. Echipajele care se mișcau rapid au reușit să meargă înainte, iar toți ceilalți s-au adunat la grămadă împreună cu jeep-uri și motociclete”, a spus Alexander Vasilevsky. – Din cauza vizibilității slabe, am petrecut mult timp căutând puncte de control pentru a ne dispersa. În același timp, găurile erau adânci, așa că le era frică să meargă mai departe până se curăța praful. Din cauza acestei confuzii pe pistă, timpul pe care l-au arătat nu a fost ceea ce se așteptau.”

Echipajul lui Serghei Vyazovich, care a petrecut noaptea pe cea de-a opta specială, a revenit la luptă. În etapa a noua a terminat chiar în spatele lui Alexander Vasilevsky. Timpul său este de aproximativ 6 ore și 46 de minute. Echipajul a pierdut 1 oră și 26 de minute în fața lui Ayrat Mardeev, iar acum este cu 31 de ore în urma pilotului rus în clasamentul general.

Pe pista etapei a noua, echipajul lui Serghei Vyazovich a încercat să depășească mașinile din fața lui, dar din cauza pistei înguste și a vizibilității slabe, nu a reușit să facă acest lucru. Mai mult, concurenții nu au observat pietrele, au alergat peste ele și au rupt două roți, care au trebuit schimbate la mijlocul cursei.

Cu o zi înainte, echipa lui Serghei Vyazovich a finalizat etapa maratonului cu aproape o zi de întârziere. Cu 4 km înainte de sosire, a întâlnit un SUV răsturnat, al cărui pilot, cel mai probabil, conducea noaptea și a pierdut controlul. În ciuda lipsei de timp, cursele din Belarus au întors buggy-ul pe roți.

MAZ-SPORTauto participă pentru a patra oară la raliul-raid Dakar. Proprietarul echipei este Uzina de Automobile Minsk, partenerul tehnic este operatorul velcom. Lungimea traseului camioanelor este de aproximativ 8,2 mii km, iar unele tronsoane trec la o altitudine de peste 3,5 mii m Cursa se va încheia pe 17 ianuarie la Buenos Aires – în același oraș în care a început.

Echipa belarusă este reprezentată la miting de trei camioane. Principalele echipaje sunt conduse de Sergey Vyazovich și Alexander Vasilevsky, iar „echipajul tehnic rapid” este controlat de Vladimir Vasilevsky. În total, 63 de echipaje din întreaga lume participă la rally-raid numai la categoria camioane, dintre care 43 au luat startul etapei a noua.