Belarusii termină în primele cinci la Dakar pentru două etape la rând.

„Mașina de luptă” a lui Serghei Vyazovich a terminat etapa a 11-a pe locul al patrulea, iar în timpul cursei echipajul a reușit să-l depășească pe liderul maratonului, rusul Airat Mardeev. Acest lucru a fost raportat de reprezentanții partenerului tehnic – operatorul velcom, care a organizat comunicarea directă cu echipa MAZ-SPORTauto.

Proba specială lungă de 194 km a fost finalizată de bieloruși în 2 ore și 10 minute. Câștigătorul cursei a fost olandezul Hans Stacy, față de care MAZ-ul lui Vyazovich a pierdut exact 2 minute. În clasamentul general, echipajul ocupă locul 34, pierzând cu Airat Mardeev cu aproximativ 31 de ore.

„Cursa de raliu s-a desfășurat pe o porțiune dreaptă, de mare viteză, cu o suprafață netedă și am avut și o poziție bună de start. Pe drum am trecut de Airat Mardeev și am ajuns în siguranță la linia de sosire. Dacă toate etapele ar fi atât de ușoare, ar fi pur și simplu minunat”, a spus Serghei Vyazovich.

Cu toate acestea, din cauza startului mixt, SUV-urile au interferat cu camioanele în timpul cursei. „De obicei, jeep-urile pe drumurile drepte merg mai repede decât camioanele, dar de data aceasta, dimpotrivă, a trebuit să le ocolim. Astfel ar putea arăta un timp și mai bun”, a adăugat pilotul.

Camionul condus de Alexander Vasilevsky a trecut de proba specială cu al 20-lea timp – 2 ore 18 minute și 40 de secunde. Echipajul era cu aproximativ 10 minute și jumătate în spatele câștigătorului cursei. În clasamentul general, MAZ-ul lui Vasilevsky păstrează locul 9, deși „olandezul zburător” Gerard de Roy reduce diferența cu fiecare etapă – acum este mai puțin de 19 minute.

„Fast Technician” a terminat pe locul 31, parcurgând proba specială în aproximativ 2 ore și 32 de minute. Distanța față de lider este de 23 de minute și 35 de secunde. În clasamentul general, echipajul lui Vladimir Vasilevsky se află pe locul 41, pierzând 54 de ore și 20 de minute în fața favorită la raliu.

MAZ-SPORTauto participă pentru a patra oară la raliul-raid Dakar. Proprietarul echipei este Uzina de Automobile Minsk, partenerul tehnic este operatorul velcom. Lungimea traseului camioanelor este de aproximativ 8,2 mii km, iar unele tronsoane trec la o altitudine de peste 3,5 mii m Cursa se va încheia pe 17 ianuarie la Buenos Aires – în același oraș în care a început.

Echipa belarusă este reprezentată la miting de trei camioane. Principalele echipaje sunt conduse de Sergey Vyazovich și Alexander Vasilevsky, iar „echipajul tehnic rapid” este controlat de Vladimir Vasilevsky. În total, 63 de echipaje din întreaga lume participă la rally-raid doar în clasamentul camioanelor, 43 dintre ele au mers la startul celei de-a 11-a etape speciale și au finalizat-o în siguranță.