Belarusul a câștigat argint la etapa Cupei Mondiale de biatlon din Suedia

Biatleta belarusă Dinara Alimbekova a terminat pe locul al doilea în startul în masă la Cupa Mondială de la Ostersund, Suedia.

Medaliata cu argint a competiției a pierdut doar în fața norvegienei Ingrid Tandrevold, la 6,9 secunde de câștigătoare.

Dinara Alimbekova a parcurs o distanță de 12,5 kilometri cu patru linii de tragere cu șase ținte descoperite.

Cât despre biatleta norvegiană, aceasta a parcurs distanța în 34 de minute și 53,1 secunde, făcând cinci greșeli.

Schioarea germană Franziska Preuss a luat medalia de bronz, la 11,1 secunde de lider. Ea, ca și belarusul, are șase rateuri.

O altă biatletă din Belarus, Anna Sola, a terminat pe locul șase. Distanța față de lider a fost de 24,9 secunde. Ea a făcut 8 greșeli.

A treia reprezentantă a Belarusului, Elena Kruchinkina, a terminat pe locul 27, la 2 minute și 40,1 secunde în spatele învingătorului și executând 7 penalty-uri.