Belarusul a câștigat bronzul la Campionatele Europene de haltere

Lyudmila Pankova a câștigat bronzul la categoria de până la 53 kg la Campionatele Europene de haltere.

Campionatele Europene au loc la Split croat, la care participă și sportivi din Belarus. Așadar, Pankova, în vârstă de 20 de ani, a făcut șase încercări reușite. La smulge, belarusul a reușit să înregistreze o greutate de 83 kg, iar momentul decisiv a fost ultima încercare în curățare – sportivul din Belarus a ridicat o mreană de 106 kg și în total – 189 kg – a ocupat locul trei în raportul final de concurs.

Câștigătorul la această categorie de greutate a fost un sportiv din Polonia. Joanna Lochowska a ridicat un total de 192 kg (86 kg + 106 kg). Locul doi a revenit reprezentantului Spaniei Ateneri Hernandez – 191 kg (86 kg + 105 kg).