Belarusul a câștigat bronzul la Campionatele Europene de tenis de masă

Belarusul a câștigat o medalie la Campionatul European de tenis de masă pentru juniori.

Campionatele Europene de tenis de masă pentru juniori au avut loc la Ostrava (Republica Cehă). Au participat și sportivi din Belarus.

Belarusa Daria Kisel a fost clasată pe locul 18. În 1/16 de finală, a înfruntat-o ​​pe poloneza Katarzyna Wegrzyn. Jucătoarea de tenis din Belarus a câștigat – 11:8, 6:11, 8:11, 6:11, 13:11, 11:7, 11:7.

A urmat o victorie asupra sportivei norvegiene Rikke Skattet – 11:4, 11:3, 11:4, 11:6, precum și asupra slovacei Ema Labosova.

În semifinale, belarusa s-a întâlnit cu adversara sa italiană Jamila Laurenti și a pierdut – 3:11, 5:11, 9:11, 12:14.

Drept urmare, Daria Kisel a câștigat o medalie de bronz la Campionatul European.

Poloneza Anna Wegrzyn a devenit campioana europeană.