Belarusul de două ori „a luat” argint la etapa KM la acrobația la schi

Celebra belarusă Alexandra Romanovskaya a câștigat a doua medalie de argint la Cupa Mondială la acrobația la schi din China.

În prima zi de competiție, actualul campion mondial a primit 93,44 puncte și a ocupat locul doi. Belarusul a pierdut doar în fața chinezului Xu Mengtao (105,53 puncte). Iar australianca Laura Pill a terminat pe locul trei (86,65 puncte).

Potrivit serviciului de presă al Comitetului Național Olimpic din Belarus, încă doi dintre compatrioții noștri – campioana olimpică Alla Tsuper și Anna Guskova – au ocupat locurile 5, respectiv 11.

În competiția masculină, belarusul Maxim Gustik a ocupat locul patru. Rezultatul său este de 108,54 puncte.

În a doua zi a etapei KM, Alexandra Romanovskaya „a luat” încă o medalie de argint. Apropo, ea a arătat cel mai bun rezultat anterior – 97,07 puncte.

Și același atlet chinez Xu Mengtao a câștigat (110.77). Un alt reprezentant al Imperiului Celest, Fani Kun, a câștigat medalia de bronz (92,35).

Anna Guskova a ocupat locul nouă, Alla Tsuper – poziția a 14-a.

Următoarea etapă a Cupei Mondiale de Acrobație la Schi va avea loc la Moscova în perioada 25-26 ianuarie. Și pe 22 februarie (etapa a patra) – la complexul sportiv Raubichi de lângă Minsk.