Belarusul Dmitri Lazovsky a câștigat aurul la campionatul mondial de vară în urmărire

Dmitri Lazovsky a mai câștigat o medalie de aur la Campionatele Mondiale de biatlon pentru juniori.

La complexul sportiv Răubichi are loc campionatul mondial de biatlon de vară. Juniorul belarus Dmitri Lazovsky a reușit să câștige o medalie de aur în cursa de urmărire.

Belarusul a parcurs traseul de 10 km în 26 de minute. 4,2 sec. Pe locul doi s-a clasat și belarusa Nikita Lobastov. Era cu 19,8 secunde în spatele coechipierului său. Igor Malinovsky din Rusia a închis primele trei (+29,1 secunde).

Anterior, Lazovsky a devenit primul la sprintul de 7,5 km, iar Lobastov a câștigat aurul la super sprint.

Campionatele Mondiale de vară de biatlon au loc în Belarus pentru a doua oară. Primul campionat mondial a avut loc în 1999.