Belarusul Eletnov a terminat pe locul 27 la sprintul de la Holmenkollen, Bo a câștigat

Pe 22 martie, cursa de sprint a ultimei etape a Cupei Mondiale de la Holmenkollen s-a încheiat cu victoria biatletului norvegian Johannes Boe.

Ceața deasă și o ratare nu l-au împiedicat pe celebrul norvegian să parcurgă distanța în 24 de minute și 39,9 secunde.

Medalistul cu argint, italianul Lukas Hofer, a tras fără rateuri, dar a fost inferior lui Boe ca viteză.

Bronzul i-a revenit reprezentantului Franței, Quentin Fillon Maillet, care a completat și el distanța fără nicio greșeală.

Dintre biatleții din Belarus, cel mai bun rezultat a fost demonstrat de Roman Eletnov, care a terminat pe locul 27. Serghei Bocharnikov este pe locul 46, Anton Smolsky pe locul 54, iar Vladimir Chepelin pe locul 58.

Mâine, 23 martie, la Cupa Mondială de la Holmenkollen vor avea loc cursele de urmărire feminin și masculin.