Belarusul Ilya Ivashko a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Newport

Pe 17 iulie, tenismenul belarus Ilya Ivashko (ATR 141) a reușit să ajungă în sferturile de finală ale turneului de la Newport (SUA).

Fondul de premii al acestui turneu este de 583 mii de dolari.

În meciul pentru ajungerea în sferturi, adversarul belarusului a fost tenismenul american Christopher Eubanks (ATR 188).

Ivashko a câștigat o victorie zdrobitoare în două seturi – 6:4, 6:3. Jocul a durat doar o oră.

În meciul din sferturile de finală, adversarul lui Ivashko va fi fie indianul Ramkumar Ramanathar (ATP 134), fie francezul Hugo Humbert (ATP 48).

Un alt belarus, Egor Gerasimov, l-a învins astăzi pe tenismenul rus Konstantin Kravchuk (ATP 462) cu scorul de 7:5, 6:4 în meciul pentru ajungerea în optimile de finală ale turneului de la Nur-Sultan.

Mâine, în 1/8 de finală, Gerasimov va juca cu japonezul Shuchi Sekiguchi (ATR 516).