Belarusul Ilya Shimanovich a câștigat aurul la Cupa Mondială de la Tokyo

Pe 2 august, înotatorul belarus Ilya Shimanovich a câștigat aurul la prima etapă a Cupei Mondiale la înot de la Tokyo la proba de 100 de metri bras.

Shimanovich a stabilit un record de competiție cu un timp de 58,73 secunde.

Cea mai bună realizare mondială la această distanță este rezultatul britanicului Adam Peaty, care pe 21 iulie la Campionatele Mondiale de la Gwangju a arătat un timp de 56,88 secunde în semifinale.

Shimanovich la Campionatele Mondiale de la Gwangju a ocupat locul 12 cu un rezultat de 59,38 secunde.

Înotatorul japonez Yasuhiro Koseki a câștigat argintul la etapa KM din capitala Japoniei, completând distanța în 59,01 secunde.

Premiul de bronz a revenit americanului Andrew Wilson din SUA cu un rezultat de 59,02 secunde.

Un alt belarus, Artem Machekin, a reușit să se califice în finală la 50 de metri liber, arătând al optulea timp de 22,66 secunde.