Belarusul Ivashko și-a început performanța de la Wimbledon cu o victorie

Compatrioții care joacă în prezent pe terenurile turneului de la Wimbledon continuă să îi încânte pe fanii tenisului din Belarus.

Recent, Ilya Ivashko, aflată în prezent pe locul 102 în clasamentul mondial, a adus ceva bucurii.

Belarusul a ajuns în turul doi al uneia dintre cele mai prestigioase competiții din lumea tenisului.

A obținut succes în confruntarea finală 1/64 cu cea de-a 104-a rachetă a planetei, argentinianul Federico Coria.

Adevărat, setul de deschidere a fost pierdut – 4:6. Dar le-a câștigat pe toate cele ulterioare: 6:4, 6:3 și 6:0. Lupta a durat 2 ore 25 de minute.

În 1/32 de finală, adversarul belarusului va fi reprezentantul Bulgariei, Grigor Dimitrov, care ocupă locul 24 în clasamentul mondial.
Dintre fete, numărul doi mondial Arina Sabalenka și numărul 20 mondial Victoria Azarenka au obținut succes în primul tur al competiției.

În 1/32 de finală, Sabalenka va juca împotriva franțuzoaicei Varvara Gracheva (41), Azarenka va juca împotriva argentininei Nadia Podoroshka (80).

Dar meciul din 1/64 de finală dintre belarusa Alexandra Sasnovich (69) și reprezentanta Spaniei Nuria Parrizas Diaz (105) a fost amânat de două ori.

Inițial, fetele erau programate să joace pe 4 iulie, dar ploile abundente au împiedicat meciul să aibă loc.

A doua zi au urcat din nou pe teren și au jucat chiar primul joc, câștigat de echipa belarusă – 6:2.

Dar din cauza „căderii întunericului”, organizatorii au amânat din nou confruntarea. Astăzi, 6 iulie, va fi a treia încercare de a juca.