Belarusul Lazovsky a câștigat etapa de sprint a Cupei Commonwealth de la Raubichi

Etapa a 4-a a competiției internaționale de biatlon „PARI Commonwealth Cup” continuă la Raubichi (regiunea Minsk).

Vineri, 20 ianuarie, a avut loc cursa de sprint de 10 kilometri masculin. Belarusul a câștigat-o.

După cum relatează serviciul de presă al Comitetului Național pe canalul său Telegram, Dmitri Lazovski a terminat primul.

A parcurs distanța în 23 de minute și 11,7 secunde, fără să greșească.

Schiorul rus Daniil Serohvostov a ocupat locul doi, la 1,8 secunde în spatele câștigătorului, cu o ratare.

Un alt reprezentant al Rusiei, Eduard Latypov, a terminat cursa pe locul al treilea, la 15,1 secunde în spatele lui Lazovsky. Nu a reușit să acopere țintele de două ori.

Iar liderul clasamentului general al Commonwealth Cup, căpitanul echipei Belaruse Anton Smolsky, a ocupat locul al șaselea, la 32 de secunde în spatele câștigătorului și făcând două erori de tragere.