Belarusul Sasnovich a ajuns în optimile de finală ale turneului de tenis de la Cleveland

Belarusa Alexandra Sasnovich, care a urcat recent cu 6 poziții în clasamentul mondial al celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă, și-a consolidat succesul cu jocul bun.

Ocupând acum locul 68 în TOP-ul planetar, compatriota ei a ajuns în optimile de finală ale prestigiosului turneu WTA-250 din orașul american Cleveland, Ohio.

Apropo, fondul de premii al acestor competiții este de 271.000 USD.

Alexandra s-a întâlnit cu cea de-a 57-a rachetă din lume, americanca Emma Navarro, în 1/16 de finală.

Meciul s-a dovedit a fi foarte încăpățânat. A fost nevoie de 2 ore 5 minute și trei jocuri pentru a determina câștigătorul.

Belarusul a pierdut primul set cu scorul de 3:6, dar a păstrat următoarele două seturi – 6:4 și 7:5.

Următoarea adversară a Alexandrei va fi rusoaica Ekaterina Alexandrova, care ocupă locul 22 în clasament.

Turneul de la Cleveland va continua încă câteva zile – terminându-se sâmbătă, 26 august.