Belarusul Sasnovich a pierdut în fața spaniolei Masharova în primul tur al Australian Open

Primul turneu de Grand Slam din actualul sezon de tenis, Australian Open, ia amploare.

Reprezentanții Belarusului evoluează și pe terenurile de la Australian Open.

Una dintre ele, Alexandra Sasnovich, nu a reușit să-și învingă adversara din Spania în primul tur al competiției.

Compatriotul, care ocupă locul 81 în clasamentul mondial, a pierdut în două meciuri în fața celei de-a 91-a rachete a lumii, Rebekah Masharova.

Sasnovich a pierdut primul set cu scorul de 3:6, iar în al doilea set a pierdut cu scorul de 4:6.

În 1/32 de finală, spaniolul va trebui să lupte cu cea de-a 33-a rachetă a planetei, ucraineana Lesya Tsurenko.

Confruntarea din primul tur s-a încheiat cu un cu totul alt rezultat pentru tenismena belarusă Aryna Sabalenka, a doua rachetă a lumii.

A învins-o pe germanca Ella Seidel (locul 172 în clasament) – 6:0 și 6:1.

Anterior s-a comunicat că în turul doi al competiției se va întâlni cu reprezentanta Cehiei Brenda Frukhvirtova (107), iar Victoria Azarenka (22) în primul tur se va întâlni cu italianca Camila Giorgi (53).