Belarusul Sasnovich și-a luat rămas bun de la turneul de la San Diego

Jucătoarea de tenis din Belarus Alexandra Sasnovich (racheta a 102-a mondială), care a învins-o recent pe campioana olimpică, și-a luat rămas bun de la turneul de la San Diego.

Alte competiții la categoria WTA-500, cu un fond de premii de 780.000 USD vor continua fără ea.

Cert este că compatriotul ei a pierdut la cea de-a 61-a rachetă de pe planetă în fața americancei Emma Navarro în turul doi al turneului.

Adevărat, a pierdut într-o luptă. Primul set s-a încheiat cu scorul de 5:7, al doilea – cu scorul de 4:6.

În sferturile de finală, bielorusul jignit se va întâlni cu reprezentanta Greciei, Maria Sakkari, aflată în prezent pe locul nouă în clasamentul mondial.

Să vă reamintim că la startul turneului, Alexandra Sasnovich a avut de-a face cu campioana olimpică elvețiana Belinda Bencic (15 ani).

La dublu, belarusa (în duet cu rusoaica Ekaterina Alexandrova) a ajuns în sferturi.

Cu toate acestea, în această etapă a competiției fetele au fost învinse de două cehi – Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova (4:6 și 1:6).