Belarusul Serghei Bocharnikov a câștigat aurul la Campionatele Europene de biatlon de la Răubichi

Biatletul belarus Serghei Bocharnikov a câștigat cursa de urmărire la Campionatele Europene de la Răubichi.

La o distanță de 12,5 kilometri, Bocharnikov a arătat un timp de 35 de minute și 3,9 secunde.

Premiul de argint i-a revenit reprezentantei Norvegiei, Sturla Holm Lagreid, care a fost la 6,7 ​​secunde în spatele câștigătorului.

Medalia de bronz a revenit compatriotului său Siewert Guttorm Bakken, la 23,9 secunde de liderul cursei.

Biatleții din Belarus rămași au următoarele rezultate: Maxim Voroby – locul 13, Anton Smolsky – 15, Roman Eletnov – 17, Viktor Krivko – 40.

Acesta este al doilea aur al lui Bocharnikov la actualul Campionat European: în prima zi de competiție, a câștigat supermixul.

De menționat că Bocharnikov a avut și șansa de a câștiga bronzul în ștafeta mixtă. Apoi, permiteți-ne să vă reamintim, la sfârșitul cursei norvegianul l-a împins pe Bocharnikov de pe pistă și, ca urmare, echipa belarusă a terminat pe locul patru, iar echipa norvegiană pe locul trei.

Echipa națională a Belarusului a depus un protest, Uniunea Internațională de Biatlon a satisfăcut-o și le-a acordat bielorușilor bronz și i-a descalificat pe norvegieni. Totuși, echipa norvegiană a depus un contra-protest și li s-a restituit bronzul.