Belarusul Serghei Bocharnikov a intrat în top 10 al cursei individuale la Campionatele Europene

Cursa individuală masculină s-a încheiat în orașul polonez Duszniki-Zdroj.

Competiția s-a desfășurat în cadrul Campionatului European de biatlon deschis. Rusul Alexander Loginov a excelat în cursă. A parcurs distanța în 49 de minute. 54,3 secunde cu o ratare.

Bulgarul Krasimir Anev a ocupat locul doi în cursă. Ecartul său față de lider a fost de 11,4 secunde, dar sportivul nu a făcut nicio greșeală.

„Bronzul” a revenit unui alt reprezentant al Rusiei – Alexey Slepov (+53,4 sec.).

La cursă au participat și biatleți din Belarus. Cel mai bun rezultat în rândul belarușilor l-a arătat Serghei Bocharnikov. El, cu un decalaj de 1 minut față de lider. 53,2 secunde, a ocupat locul 7.

Pe lângă Bocharnikov, la cursă au participat Dmitri Abashev (locul 37, +4min 47,5 sec) și Roman Eletnov (locul 77, +8min 34,5 sec).