Belarusul Serghei Silchenko a ocupat locul 11 ​​la cursa de biatlon de 12,5 km de la Jocurile Paralimpice

La Jocurile Paralimpice de la Soci s-au desfășurat două curse de biatlon pentru femei și bărbați la categoria în picioare.

Se raportează că cel mai bun rezultat al sportivilor din Belarus la ei a fost locul 11 ​​al lui Serghei Silchenko.

Belarusul a făcut 3 rateuri în timpul unei curse cu 4 poligon: câte una în primele 3 vizite la poligon. Drept urmare, timpul de final al lui Silchenko a fost de 33 de minute și 07,2 secunde. În această competiție, Azat Karachurin din Rusia a reușit să dea cel mai bun rezultat, urmat de Nils-Erik Ulseth, biatlet din Norvegia. Toți cei 18 participanți au putut ajunge la linia de sosire în această cursă.

La proba feminină de zece kilometri la categoria în picioare, compatriota noastră Larisa Vorona s-a numărat printre cele care nu au terminat. Ea a părăsit cursa după a treia linie de tragere. Câștigătorii competiției au fost ucraineana Oleksandra Kononova, precum și Natalya Bratyuk din Rusia. Protocolul de finisare arată rezultatele tuturor celor 11 sportivi.

Sportivii cu deficiențe de vedere vor concura în ultimele 2 curse de biatlon de astăzi.