Belarusul Sharangovich a marcat cel de-al 20-lea gol din NHL, dar nu a ajutat Calgary

Belarusul Yegor Sharangovich continuă să strălucească în Liga Națională de Hochei.

În următorul meci din NHL, a marcat un gol și a acordat un asist în cadrul clubului Calgary Flames, dar, din păcate, acest lucru nu a ajutat echipa sa.

Meciul dintre Calgary și St. Louis a avut loc aseară pe patinoarul Ogonki.

Belarusul s-a remarcat în a doua perioadă: mai întâi i-a acordat un assist lui Noah Hanifin, iar apoi a marcat al 20-lea gol al său în acest sezon NHL.

După golul marcat de Sharangovich, gazdele au condus cu scorul de 3:1. Cu toate acestea, până la urmă au pierdut, primind de trei ori.

Astfel, Calgary a pierdut cu St. Louis – 3:4.

Cât despre jucătorul din Belarus, a petrecut 19 minute pe gheață, coeficientul său de utilitate a fost „+1”.

În total, în acest sezon Egor a marcat 34 de puncte (20 de goluri și 14 pase decisive) în 47 de meciuri folosind sistemul gol+pase.

Un alt bielorus Alexei Protas și echipa sa de la Washington s-au luptat cu Minnesota pe drum.

Compatriotul a petrecut în total 12 minute pe gheață, coeficientul său de utilitate a fost „-1”.

Să adăugăm că jucătorii de hochei ai capitalei au pierdut în fața gazdelor cu scorul de 3:5.

În actualul sezon NHL, Protas a marcat 18 puncte (3 goluri și 15 pase decisive) în 44 de jocuri.

Mai devreme în KHL, Dynamo Minsk a învins-o pe SKA St. Petersburg în deplasare, marcând golul victoriei cu 1 secundă înainte de sfârșitul prelungirilor.