Biatleta belarusă Nadezhda Skardino a câștigat aurul în cursa individuală la prima etapă a Cupei Mondiale din Suedia

Pe 29 noiembrie 2017, biatleta belarusă Nadezhda Skardino a câștigat aurul în cursa individuală la o distanță de 15 kilometri la prima etapă a Cupei Mondiale de la Östersund (Suedia).

Cu un rezultat de 42 de minute și 57,4 secunde, Nadezhda Skardino a ajuns pe primul loc. Sportivul a reușit să depășească toate cele 4 linii de tragere fără rateuri.

Acesta este primul aur al biatletului din Belarus în cursa individuală de la Cupa Mondială.

Argintul a fost câștigat de Synnøve Solemdal (Norvegia), ea a pierdut în fața bielorusei cu 2,9 secunde. Pe locul trei se află Yulia Jima din Ucraina. Era cu 12 secunde în spatele lui Nadezhda Scardino. Solemdal și Jima au trecut și ei de poligon fără rateuri, dar Scardino a fost mai rapid.

Pe lângă Scardino, la cursă au participat încă 4 biatleți din Belarus. Daria Domracheva a ajuns pe locul 14, Daria Yurkevich – pe locul 36, Irina Krivko pe locul 38, Nadezhda Pisareva – pe locul 93.