Biatleta Yulia Kovalevskaya a adus Belarusului primul premiu al Jocurilor Olimpice de Tineret

Yulia Kovalevskaya a câștigat primul premiu pentru Belarus la a III-a Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret din Elveția.

Biatletul a ocupat locul trei la proba individuală de 10 km și a câștigat o medalie de bronz.

Acest lucru a fost raportat de Agenția Telegrafică din Belarus „”.

Sportivul a arătat un rezultat de 33 de minute și 39,5 secunde, făcând trei greșeli pe patru poligoane de tragere.

Aurul a fost câștigat de reprezentanta Rusiei Alena Mokhova, care a parcurs distanța în 32 de minute și 26,7 secunde, făcând două greșeli.

Câștigătoarea medaliei de argint a fost Jenny Richard. Reprezentanta Franței a arătat un rezultat de 33 de minute și 30,5 secunde și a făcut două greșeli.

Restul reprezentanților Belarusului au fost departe de podium. Daria Kabisheva a ocupat locul 45 cu 5 rateuri. Distanța față de liderul cursei a fost de 6 minute și 26,6 secunde.

Victoria Shashkova era pe locul 84. Biatletul a fost la 12 minute și 45,9 secunde în spatele câștigătorului cursei și a făcut 13 greșeli.

Un total de 93 de biatleți au trecut linia de sosire.