Biatleții din Belarus au câștigat argint în ștafeta la Cupa Mondială din Germania

Pe 16 ianuarie, echipa feminină de biatlon din Belarus a câștigat argint în cursa de ștafetă a etapei a 6-a a Cupei Mondiale de la Oberhof, Germania.

Echipa belarusă formată din Irina Krivko, Elena Kruchinkina, Anna Sola și Dinara Alimbekova a pierdut în fața liderilor cursei, echipa germană, cu doar 17,4 secunde.

Biatleții din Belarus au reușit să parcurgă distanța fără bucle de penalizare, dar au folosit 9 cartușe suplimentare.

Echipa germană, formată din Franziska Preuss, Denise Herrmann, Janina Hettich și Vanessa Hinz, a parcurs distanța într-o oră, 14 minute și 31 de secunde.

De asemenea, biatleții germani au completat distanța fără bucle de penalizare, folosind până la cinci cartușe suplimentare.

Medalia de bronz a fost acordată reprezentanților Suediei, care au fost la 35,7 secunde în spatele câștigătorilor.

De asemenea, au parcurs distanța fără rateuri și au folosit cinci cartușe suplimentare.

Etapa a 6-a a Cupei Mondiale se va încheia mâine, 17 ianuarie, cu cursele de urmărire masculin și feminin.