Biatleții din Belarus au luat aurul în cursa pe echipe a Campionatului Rusiei

Două echipe din Belarus au câștigat medalii în cursa pe echipe masculină la Campionatul Rusiei de biatlon.

Competițiile au loc în regiunea Perm. Belarusii Maxim Vorobey, Ivan Tulatin, Nikita Lobastov și Dmitri Lazovsky au luat aurul.

Această echipă a făcut o singură greșeală pe poligonul de tragere, arătând un timp final de 28 de minute și 16,2 secunde.

Echipa Belarus-2, reprezentată de Stepan Danilov, Alexander Koshin, Ilya Avseenko și Pavel Belko, a terminat pe locul trei (medalii de bronz).

Cvartetul a făcut două greșeli la șuturi, căzând în urma primei echipe din Belarus cu 1 minut și 44,4 secunde.

Locul doi (argint) a fost ocupat de biatleții din regiunea Tyumen Alexander Povarnitsyn, Vadim Istangulov, Alexander Loginov și Evgeny Garanichev.

Rușii nu au reușit să lovească ținta de patru ori și au fost la 1 minut și 33,2 secunde în spatele câștigătorilor.

Anterior, belarusul Yegor Sharangovich a adus victoria la Calgary într-un meci NHL cu hat-trick-ul său.