Biatleții din Belarus au ocupat locul 8 la startul în masă al cursei de Crăciun din Germania

Biatleții bieloruși Anton Smolsky și Dinara Alimbekova au ocupat locul opt la startul în masă al cursei de Crăciun de la Ruhpolding, Germania.

Bielorușii au făcut 7 greșeli și au pierdut în fața învingătorilor, rușii Matvey Eliseev și Evgenia Pavlova, cu 1 minut și 50,1 secunde.

Eliseev și Pavlova au făcut 3 greșeli și au parcurs distanța în 33 de minute și 15,3 secunde.

Locul doi revine reprezentanților germani Simon Schempp și Franziska Preuss (cu 4 penalty-uri și la 18,2 secunde în spatele liderilor).

Locul al treilea revine austriecilor Julian Eberhard și Lisa Therese Hauser (cu 8 penalty-uri și un diferență de 50,2 secunde).

Cursa de urmărire a fost câștigată și de rușii Eliseev și Pavlova (cu 2 penalty-uri și un timp de 33 de minute și 06,4 secunde).

Belarusii Smolsky și Alimbekova au fost din nou pe locul opt, cu 8 penalty-uri și la 2 minute și 14,7 secunde în spatele liderilor, iar germanii Schempp și Preuss au fost pe locul doi (cu 3 penalty-uri și un decalaj de 7,1 secunde).

Un alt duo din Germania, Benedikt Doll și Denise Hermann, a terminat pe locul al treilea. Au făcut 4 greșeli și au fost la 25,2 secunde în spatele liderilor.

Reprezentantul Ucrainei, Dmitri Priluchny, a câștigat tirul de duel. Wierer a fost al doilea, iar biatleta elvețiană Lena Hecky a fost al treilea. Alimbekova a ocupat locul șase.