Biatleții din Belarus nu au ajuns în TOP 5 la startul Cupei Rusiei

Prima etapă a Cupei Rusiei la biatlon a început la Khanty-Mansiysk. La ea participă și sportivi din Belarus.

Concursul de sprint a avut loc. Belarusii nu au putut să-și mulțumească fanii.

Astfel, liderul echipei Dinara Alimbekova a greșit la fiecare poligon și a terminat doar pe locul șase.

Și reprezentanta regiunii Moscova, Anastasia Goreeva, a câștigat cursa, învingându-l pe belarusă cu 50,3 secunde.

Natalya Gerbulova, o atletă din Teritoriul Krasnoyarsk, s-a clasat pe locul doi la linia de sosire, iar Victoria Slivko, biatletă din Tyumen, pe locul al treilea.

Încă șase sportivi din Belarus au participat la sprint. Alina Pilchuk, Irina și Elena Kruchinkina au terminat cursa pe locurile 13, 14 și, respectiv, 15.

Iulia Kovalevskaya a ocupat locul 20, Adelina Sabitova – 34, Daria Kudaeva – 35. Un total de 55 de biatleți au concurat.