Biatleții norvegieni devin câștigători ai cursei de Crăciun

Biatleții din Norvegia au câștigat cursa de Crăciun, care a avut loc în Germania pe 28 decembrie.

Competiția a fost găzduită de stadionul Veltins Arena din Gelsenkirchen, Germania, relatează surse de pe internet.

Câștigătorii cursei de urmărire au fost norvegienii Marte Olsbu Røiseland și Vetle Sjåstad Christiansen.

Sportivii au arătat un rezultat de 32 de minute și 40,9 secunde.

Locul secund a fost ocupat de reprezentanții Ucrainei Anastasia Merkushina și Dmitri Pidruchny, la 25,7 secunde de lideri.

Pe locul trei s-au situat francezii Anaïs Bescond și Antonin Guigonnat, care au trecut linia de sosire la 32,5 secunde după câștigătorii cursei.

La competiție au participat un total de 10 cupluri din 9 țări. Ultimul loc a fost ocupat de biatleții ruși Ekaterina Yurlova și Matvey Eliseev, la aproape 3 minute de norvegieni.

Cursa de biatlon de Crăciun are loc la Gelsenkirchen, Germania, în fiecare an din 2002.

Anterior, la competiție au participat și reprezentanți ai Belarusului. Așadar, în 2018, Daria Domracheva a ocupat locul trei în pereche cu biatletul norvegian Ole Einar Bjoerndalen.

Fotografie: Pixabay