Biatletul rus Anton Babikov a câștigat sprintul la etapa Cupei IBU. Dintre belaruși, Viktor Krivko a devenit cel mai bun

În prima cursă de Cupă IBU Biatletul rus a câștigat.

Pe 29 noiembrie a avut loc la Hydra (Suedia) un sprint de 10 km masculin cu două poligoane de tragere. Cursa a avut loc ca parte a primei etape a Cupei IBU. Au participat și biatleții din Belarus Dmitri Lazovsky și Viktor Krivko.

Krivko a arătat cel mai bun timp dintre bieloruși. A parcurs distanța în 1 minut. și 27,8 sec. mai târziu decât învingătorul, rusul Anton Babikov (26 min. 0,1 sec). Drept urmare, belarusul a ocupat locul 19.

La rândul său, Dmitri Lazovsky a terminat pe locul 26 în clasamentul final. Distanța lui față de liderul cursei a fost de 1 minut. 50,9 sec.

Astăzi va avea loc și o cursă de sprint pentru femei.

Să vă reamintim că prima etapă a Cupei Mondiale la biatlon începe pe 2 decembrie la Pokljuka (Slovenia).