Biatlon. Boe a câștigat startul în masă la etapa KM din Ruhpolding

Startul în masă la Cupa Mondială de biatlon din Ruhpolding, Germania s-a încheiate. Cursa a fost câștigată de liderul absolut al sezonului, norvegianul Johannes Boe.

Câștigătorul a parcurs distanța de 15 kilometri în 36 de minute și 43,8 secunde. A făcut o greșeală la patru linii de tragere. Reprezentantul Austriei, Julian Eberhard, a ajuns pe locul doi la linia de sosire, la 0,6 secunde de lider. A făcut o greșeală în timp ce a tras de două ori.

Biatletul francez Quentin Fillon-Maillet a terminat pe locul al treilea. A pierdut 2,8 secunde în fața norvegienei și a ratat o singură țintă.

Să adăugăm că astăzi, 20 ianuarie, va avea loc și un start în masă pentru femei. Reprezentanta Belarusului, Irina Krivko, va încerca și ea să cucerească o distanță de 12,5 kilometri cu 7 linii de tragere.