Biatlon. Echipa Franței a câștigat ștafeta masculină la Campionatele Mondiale, bielorușii au intrat în top 10

Cursa de ștafetă masculină de la Campionatul Mondial de biatlon s-a încheiat în Italia.

Echipa franceză a ocupat primul loc.

Raportul oficial de final al cursei pe site-ul Uniunii Internaționale de Biatlon.

Echipa de ștafetă câștigătoare a inclus Emilien Jacquelin, Martin Fourcade, Simon Desthieux și Quentin Fillon Maillet.

Francezii au parcurs distanța în 1 oră 12 minute și 35,9 secunde. Biatleții au făcut 4 greșeli.

Echipa de ștafetă din Norvegia a ocupat locul doi, la 21,5 secunde în spatele liderilor. Norvegienii au făcut 12 penalty-uri și o dată au intrat în bucla de penalty.

A treia treaptă a podiumului a fost făcută de biatleții din Germania, care au făcut 8 greșeli și au intrat o dată în bucla de penalty. Diferența față de franceză a fost de 36,2 secunde.

Echipa belarusă a ocupat locul nouă cu șase penalty-uri. Biatleții din Belarus (Anton Smolsky, Nikita Lobastov, Roman Eletnov și Serghei Bocharnikov) au fost la 2 minute și 40 de secunde în spatele echipei franceze.

Mâine, 23 februarie, vor avea loc cursele finale ale campionatului mondial: starturi în masă masculine și feminine.

Fotografie: Pixabay