Biatlon fără spectatori: prima cursă a neobișnuitei etape de Cupă Mondială este finalizată

Astăzi, 5 martie, prima cursă a etapei Cupei Mondiale, care se desfășoară în fața tribunelor goale, s-a încheiat în Cehia Nove Mesto.

Spectatorii nu au fost prezenți la competiție din cauza focarului de coronavirus, au informat surse online.

Etapa din Cehia a început cu sprintul feminin.

Victoria a fost câștigată de reprezentanta Germaniei Denise Hermann, care a parcurs distanța în 18 minute și 51 de secunde. Sportivul nu a făcut nicio greșeală.

Locul doi a fost ocupat de biatleta din Franța Anaïs Bescond, care a fost la 27,2 secunde în spatele câștigătorului cursei. Franțuzoaica a parcurs fără eșec și o distanță de 7,5 kilometri.

Reprezentanta naționalei Cehe Marketa Davidova a câștigat bronzul. Sportivul a fost cu 49,7 secunde în spatele lui Hermann. Atleta are o singură greșeală în răspunderea ei.

Cea mai bună dintre bieloruși a fost Anna Sola, care a ocupat locul 37.

Irina Krivko era pe locul 70, iar Irina Kruchinkina pe locul 71.

Mâine, 6 martie, va avea loc cursa de sprint masculin. Două curse de ștafetă sunt planificate pentru 7 martie.

Etapa cehă a Cupei Mondiale de biatlon se va încheia pe 8 martie. În această zi vor avea loc două porniri în masă.

Toate cursele se vor desfășura fără spectatori.

Fotografie: Pixabay