Biatlon. Shumilova a fost împiedicată să câștige o medalie la Campionatele Mondiale printr-o cădere

Ieri, 8 martie, a avut loc la Kontiolahti, Finlanda, cursa de urmărire feminină, în cadrul Campionatelor Mondiale de biatlon.

Prima care a terminat a fost sportiva franceză Marie Dorin-Habert (30 minute 7,7 secunde). Biatleta germană Laura Dahlmeier a terminat pe locul secund (+15,3 secunde), bronzul i-a revenit sportivei poloneze Weronika Nowakowska-Ziemniak (+31,6 secunde).

Să remarcăm că Veronica Novakovskaya-Zemnyak a devenit a treia datorită căderii nefericite a rusoaicei Ekaterina Shumilova. Care, până în ultima tură, a închis primii trei. Potrivit sportivei, a fost dusă pe gheață, iar fata și-a pierdut echilibrul.

Biatleta din Belarus Daria Domracheva a terminat pe locul 7 (+1 minut 4,5 secunde).

Miercuri, 11 martie 2015, biatleții se vor lupta pentru victorie în cursa individuală de 15 kilometri.