Biatlon. Sprint masculin la Hochfilzen. Cel mai bun dintre bieloruși este pe locul 45

A doua etapă a Cupei Mondiale de biatlon a continuat la Hochfilzin, Austria. Bărbații vor merge la startul sprintului de zece kilometri. Inclusiv sportivii din Belarus.

Victoria a fost câștigată de norvegianul Johannes Thingnes Boe. Nici măcar greșeala lui nu l-a oprit. Opt secunde mai târziu, reprezentantul francez Martin Fourcade a ajuns la linia de sosire, fără a rata nicio bătaie. Pe locul trei se află schiorul german Benedikt Doll, care a depășit și toate țintele.

Din păcate, bielorușii nu le-au plăcut. Cel mai bun dintre compatrioții săi a fost Roman Eletnov – locul 45. Mâine va concura în cursa de urmărire. Vladimir Chepelin a terminat pe locul 73. Anton Smolsky și Serghei Bocharnikov au ocupat locurile 91 și 93.

Fotografie: Federația Belarusa de Biatlon