Bielorușii au ajuns în primele zece în prima etapă a Dakarului

Echipajul lui Serghei Vyazovich a ocupat locul 10 la clasa de camioane pe baza rezultatelor primei etape a raliului-raid-ului Dakar 2015, iar „vehiculul rapid” a pierdut aproximativ trei ore din cauza unei avarii la o probă specială. Acest lucru a fost raportat de reprezentanții partenerului tehnic – operatorul velcom, care a organizat comunicarea directă cu echipa MAZ-SPORTauto.

Camionul condus de Vyazovich a parcurs tronsonul special de 175 km în aproximativ 1 oră și 33 de minute. Mai mult, la două puncte de control a arătat a șasea oară. Vyazovich este cu mai mult de 2 minute în spatele câștigătorului zilei, pilotul echipei Iveco, Hans Stacy. În spatele bielorușilor s-a aflat câștigătorul maratonului de anul trecut – rusul Andrei Karginov din echipa KAMAZ-master.

Traseul cursei s-a dovedit a fi extrem de reușit pentru Serghei Vyazovich – un traseu de mare viteză, cu o suprafață mai mult sau mai puțin uniformă, parțial de-a lungul unui drum cu pietriș. „În tronsoane de mare viteză cu suprafețe normale, reușesc în mod tradițional să dau timpuri bune – experiența mea la raliu o arată”, a recunoscut șoferul.

Echipajul lui Alexander Vasilevsky a reușit să termine pe locul 31. Pilotul a finalizat proba specială în 1 oră 47 de minute și 21 de secunde. Echipajul din Belarus pierde 16 minute și 38 de secunde în fața câștigătorului cursei de raliu.

„Tehnicianul rapid”, care a condus cu succes la jumătatea drumului, a întâmpinat o problemă tehnică – cuplarea de antrenare a pompei de combustibil a fost deteriorată. A durat aproape trei ore pentru a o repara. Drept urmare, camionul condus de Vladimir Vasilevski a încheiat ziua pe locul 58, la peste 4 ore în spatele liderului de etapă.

MAZ-SPORTauto participă pentru a patra oară la raliul-raid Dakar. Proprietarul echipei este Uzina de Automobile Minsk, partenerul tehnic este operatorul velcom. Lungimea traseului camioanelor este de aproximativ 8,2 mii km, iar unele tronsoane trec la o altitudine de peste 3,5 mii m Cursa se va încheia pe 17 ianuarie la Buenos Aires – în același oraș în care a început.

Echipa belarusă este reprezentată la miting de trei camioane. Principalele echipaje sunt conduse de Sergey Vyazovich și Alexander Vasilevsky, iar „echipajul tehnic rapid” este controlat de Vladimir Vasilevsky. În total, 63 de echipaje din întreaga lume participă la raliul de raliu numai la categoria camioane.