Blockbuster în Gorodeya. Așa a început foarte bine etapa a 20-a a Campionatului de Fotbal al Mării Negre

Vineri, 30 august, a început etapa a 20-a a campionatului de fotbal din Belarus. „Gorodeya” și „Dnyapro” s-au întâlnit.

Lupta s-a dovedit a fi incitantă, cu un complot atrăgător. Deja în minutul 16 oaspeții au luat conducerea – Roman Gribovsky a transformat penalty-ul.

Cu câteva minute înainte de pauză, Gorodeya a egalat – Artem Arkhipov a marcat. Și la începutul celei de-a doua reprize a jocului, gazdele au luat deja conducerea – a marcat Kirill Pavlyuchek.

În minutul 65, echilibrul în meci a fost restabilit – acesta este meritul lui Vadim Pobudey.

Părea că întâlnirea se va termina așa. Dar când nu a mai rămas mult timp până la finalul jocului, oaspeții au încălcat regulile și au primit o lovitură liberă.

Dnyapro au fost pedepsiți cu un șut excelent, precis, dintr-o lovitură de joc a lui Lazar Sajcic. Astfel, scorul final al meciului este 3:2. În favoarea lui Gorodeya.

Sâmbătă turul va continua cu meciurile „Slavia” (Mozyr) – „Dinamo” (Brest), „Slutsk” – „Vitebsk” și „Gomel” – „Isloch”.

În prima zi de toamnă, Minsk va găzdui BATE, Energetik-BGU îl va găzdui pe Shakhtar de la Soligorsk, iar Grodno Neman îl va găzdui pe Dynamo Minsk.