Box. Sportivii din Belarus au câștigat trei medalii la un turneu din Serbia

Turneul internațional de box feminin „Cupa celor șapte națiuni” s-a încheiat în orașul sârb Sobor.

Reprezentanții Belarusului au câștigat trei medalii: 1 de aur și 2 de bronz.

Acest lucru a fost raportat de serviciul de presă al Federației de Box din Belarus.

Belarusa Ekaterina Kovaleva a câștigat o medalie de aur la categoria de greutate până la 81 kg.

În finală, sportiva a învins-o pe reprezentanta Rusiei Kristina Tkacheva cu scorul de 3:2.

Anterior, bielorușii Yulia Apanasovich (categoria de greutate până la 51 kg) și Victoria Kebikova (categoria de greutate până la 75 kg) au devenit câștigătoare a medaliei de bronz.

Ambii sportivi au câștigat sferturile de finală și au ajuns în semifinale.

În sferturile de finală, Yulia Apanasovich a învins-o pe Yana Prokesova din Cehia cu scorul de 5:0, iar Victoria Kebikova s-a dovedit a fi mai puternică decât o altă reprezentantă a Belarusului, Alina Weber.

Turneul internațional „Cupa celor șapte națiuni” este una dintre etapele pregătirii pentru turneul de calificare la Jocurile Olimpice din 2020 pentru echipa națională a Belarusului.

Competiția se va desfășura în Marea Britanie în perioada 13-23 martie 2020.

Fotografie: Pixabay