Britanicii și francezii au ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

Două echipe europene – Anglia și Franța – au ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA din Qatar.

Actualii campioni mondiali, francezii, au învins echipa poloneză în 1/8 de finală cu scorul de 3:1.

Liderul lor, Kylian Mbappe, a marcat o dublă pentru „tricolori”. Acum are 5 goluri marcate – acesta este cel mai bun rezultat din campionatul actual dintre toți jucătorii.

Dar un alt fotbalist francez, Olivier Giroud, a fost primul care s-a remarcat.

A marcat deja pentru a 52-a oară la națională, devenind deținătorul recordului absolut al naționalei la numărul de goluri marcate.

Polonia a reușit să marcheze o singură dată – în minutul 9 al timpului de oprire din repriza secundă, Robert Lewandowski a transformat un penalty la a doua încercare.

În al doilea meci al zilei, în optimile de finală, englezii i-au întâlnit pe senegalezi.

Reprezentanții Foggy Albion au câștigat – 3:0. Jordan Henderson, Harry Kane și Bukayo Saka au marcat în formația lor.

Apropo, echipele Angliei și Franței vor concura în sferturi. Într-un alt meci de sferturi de finală, argentinienii vor încerca să învingă Olanda.

Astăzi, 5 decembrie, vor mai avea loc două meciuri din optimile de finală: Croația va juca împotriva Japoniei, iar Brazilia va juca împotriva Coreei de Sud.

Meciurile finale ale acestei etape a Cupei Mondiale sunt programate pentru 6 decembrie: Spania-Maroc și Portugalia-Elveția.