Ca un adevărat sprinter: fotbalistul aproape că a doborât recordul mondial în proba de 60 de metri în meciul din Liga Campionilor

Fotbalistul Borussia Dortmund Erling Haaland aproape a doborât recordul mondial la proba de 60 de metri.

Atacantul norvegian a dat dovadă de viteză mare de sprint în timpul 1/8 de finală a meciului Ligii Campionilor împotriva francezului PSG, relatează surse de pe internet.

Meciul în sine s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea lui Borussia. Însuși Erling Haaland a marcat două goluri, marcate în minutele 69 și 77. Singurul gol pentru PSG a fost marcat în minutul 75 de atacantul brazilian Neymar.

Într-un episod al meciului, Erling Haaland a alergat 60 de metri în 6,64 secunde.

În același timp, recordul mondial stabilit de americanul Christian Coleman în 2018 este de 6,34 secunde.

Recordul național norvegian este de 6,55 secunde.

Atacant al clubului de fotbal Borussia Dortmund și al naționalei Norvegiei, Erling Haaland are 19 ani.

El joacă pentru clubul german din 2020. Fotbalistul a jucat 7 meciuri pentru echipă și a reușit deja să marcheze 11 goluri.

Anterior, norvegianul a jucat pentru Red Bull austriac, jucând 27 de meciuri și înscriind 29 de goluri.

În 2019, Haaland a devenit cel mai bun marcator la Cupa Mondială pentru Tineret FIFA. Fotbalistul a marcat 9 goluri, jucand doar 3 meciuri in turneu.