Campioana feminină de volei a fost stabilită la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Jocurile Olimpice se încheie la Tokyo. Au loc ultimele finale, se determină ultimii campioni și medaliați.

Pentru prima dată în istoria sa, echipa de volei feminin a SUA a câștigat aurul olimpic.

În principala confruntare a întregului turneu, pe 8 august, americancele s-au luptat cu voleibaliste din Brazilia.

Spre surprinderea multor experți, lupta intensă, de fapt, nu a funcționat: fetele din Statele Unite s-au descurcat fără probleme cu adversarii lor.

Au fost necesare doar trei jocuri pentru a determina câștigătorul meciului – 3:0 în favoarea SUA (25:21, 25:20, 25:14).

Apropo, datorită aurii jucătorilor de volei, echipa olimpică a Statelor Unite a ieșit pe primul loc în clasamentul general pe echipe, lăsând China în urmă.

Sportivii americani au câștigat 112 medalii olimpice, dintre care 39 de aur.

Și în meciul pentru locul trei s-au luptat echipele Serbiei și Coreei. Europenii au câștigat cu scorul de 3:0 (25:18, 25:15, 25:15).

Dintre echipele masculine, voleibaliştii francezi au devenit campioni – pentru prima dată în istoria lor.

Într-o finală tensionată, francezii i-au învins pe ruși – 3:2 (25:21, 25:17, 21:25, 21:25, 15:12).

A fost nevoie de cinci jocuri pentru a determina câștigătorul în meciul pentru medalia de bronz. Proprietarii lor au fost jucători de volei argentini care i-au învins pe brazilieni.