Campionatele Mondiale de biatlon din Slovenia: Eckhoff a câștigat urmărirea, bielorușii nu au intrat în TOP 20

Pe 14 februarie, biatletul norvegian Tiril Eckhoff a câștigat cursa de urmărire la Campionatele Mondiale de la Pokljuka, Slovenia.

La o distanță de zece kilometri cu 4 linii de tragere, norvegianul a făcut 2 greșeli și a arătat un timp de 30 de minute și 38,1 secunde.

Argintul i-a revenit reprezentantei Austriei, Lisa Therese Hauser, care a greșit o singură dată și a pierdut 17,3 secunde în fața câștigătoarei.

Premiul de bronz a fost acordat biatletei franceze Anaïs Chevalier-Boucher, care a completat distanța cu 2 penalty-uri și o distanță de 33 de secunde față de lider.

Biatleții din Belarus nu au fost incluși în TOP 20. Cel mai bun rezultat l-a arătat Dinara Alimbekova – locul 21 cu 2 penalty-uri și un stoc de 2 minute și 43,1 secunde.

Anna Sola, care a câștigat bronzul în cursa de sprint cu o zi înainte, a ocupat astăzi locul 26, efectuând opt penalty-uri și pierzând 2 minute și 59,9 secunde în fața liderului.

Elena Kruchinkina a terminat pe locul 49 cu un decalaj de 4 minute și 42,1 secunde și șase penalty-uri.