Campionatele Mondiale de Patinaj Artistic s-au încheiat: au fost anunțate numele câștigătorilor

Campionatele Mondiale de patinaj artistic s-au încheiat.

Competiția a avut loc la Montreal, Canada, pe 18 martie.

Reprezentanți din 41 de țări au concurat la Campionatele Mondiale recent încheiate.

Rezultatele campionatului au fost raportate de Agenția Telegrafică din Belarus.

Patinaj individual masculin

Medalia de aur a fost câștigată de Ilya Malinin, reprezentant al Statelor Unite.

Sportivul a devenit nu doar campion mondial, ci și deținător al recordului mondial în programul gratuit (227,79 puncte).

Locul al doilea i-a revenit Yuma Kagiyama din Japonia.

Adam Xiao Him Fa, un reprezentant al Franței, a câștigat bronzul.

Patinaj simplu feminin

Japoneza Kaori Sakamoto a câștigat competiția feminină. Acesta este deja al treilea ei triumf la campionatele mondiale.

Locul al doilea a revenit lui Isabeau Levito din SUA. Reprezentantul Republicii Coreea Kim Chaeyoung a încheiat top 3.

Patinaj în pereche

Câștigătorii la acest tip de competiție au fost reprezentanții Canadei Dianna Stellato-Dudek și Maxime Deschamps.

Perechea japoneza (Riku Miura si Ryuichi Kihara) a luat argint.

Câștigătorii celui de-al treilea cel mai înalt premiu au fost Minerve Hase și Nikita Volodin din Germania.

Dans pe gheață

Reprezentanții Statelor Unite Madison Chock și Evan Bates au devenit campioni mondiali la dansul pe gheață pentru a treia oară consecutiv.

Piper Gilles și Paul Poirier din Canada au câștigat argint. Pe locul trei s-a clasat cuplul italian Charlene Guignard – Marco Fabbri.

Mai devreme s-a știut că ucraineana Kalinina a fost la un turneu de tenis din Miami.