Campionatul Angliei de fotbal. Arsenal a învins Manchester City

În seara zilei de 8 octombrie, pe Emirates Stadium din Londra a avut loc meciul central al optimilor din actualul sezon al Premier League engleză.

Arsenal a găzduit Manchester City.

Gazdele au câștigat confruntarea importantă: Gunners au câștigat cu un scor minim de 1:0.

Singurul gol a fost marcat de atacantul clubului londonez Gabriel Martinelli, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Prima repriză nu a fost productivă. Nicio echipă nu a reușit să sigileze poarta adversă.

La începutul reprizei secunde, antrenorul lui Arsenal, Mikel Arteta, a făcut o schimbare, care, după cum s-a dovedit mai târziu, a devenit fatidică: Gabriel Martinelli a intrat pe teren în locul lui Leondro Trossard.

Acest fotbalist brazilian a marcat golul în minutul 86 al meciului.

În timpul suplimentar, jucătorii lui Manchester City nu au reușit să egaleze scorul. Arsenal a câștigat.

Clasamentul turneului

Victoria a permis Gunnerilor să urce pe locul doi în clasament.

Clubul londonez are 20 de puncte câștigate în opt meciuri. Liderul intermediar al campionatului are același număr. Este clubul Tottenham.

Dar Manchester City este acum pe locul trei cu 18 puncte.