Campionatul Belarusului. BATE a învins Vitebsk și și-a păstrat șansele de a ajunge din urmă cu Dynamo Brest

Borisov BATE a câștigat o victorie în deplasare împotriva Vitebskului în meciul din campionatul din Belarus cu scorul de 2:1 și și-a păstrat șansele de a ajunge din urmă cu Dynamo Brest.

În prima repriză, echipa Vitebsk a ținut cu succes apărarea. În repriza secundă, campionii naționali în exercițiu au început să atace intens și au deschis scorul în minutul 60 (Skavysh).

Cinci minute mai târziu, gazdele au revenit (Zolotov), ​​​​dar echipa Borisov nu a rămas în datorii și în minutul 79 a spart din nou apărarea oaspeților (Dragun).

Dacă BATE ar fi pierdut astăzi, liderul campionatului național Dinamo Brest ar fi devenit campioană înainte de termen.

Să vă reamintim că Dynamo Brest a jucat astăzi un meci de egalitate cu Isloch, privându-se de oportunitatea de a câștiga primul titlu de campionat din istoria lor înainte de termen.

Pe baza rezultatelor celor 28 de runde, Dynamo Brest a marcat 69 de puncte, BATE Borisov – 64 de puncte, iar Shakhtar Soligorsk – 62 de puncte.