Campionatul European de handbal s-a încheiat în Suedia. Câștigătorul turneului a fost echipa Spaniei

Ieri, 26 ianuarie, a avut loc la Stockholm finala Campionatului Mondial de handbal masculin.

Echipa Spaniei și-a apărat titlul de campionat.

Acest lucru a fost raportat de Agenția Telegrafică din Belarus „”.

În meciul final, handbalistii spanioli și-au învins adversarii din Croația cu scorul de 22:20.

În prima parte a meciului, avantajul a fost de partea croaților, care au condus cu 3 goluri.

Cu toate acestea, până la pauză spaniolii au reușit să schimbe scorul meciului și au luat conducerea.

Cu câteva minute înainte de finalul meciului, echipa croată a reușit să recâștige, dar în perioada finală handbalistii spanioli au fost mai puternici.

Echipa norvegiană a câștigat meciul pentru locul trei, câștigând o victorie zdrobitoare în fața slovenilor cu un scor de 28:20.

La finalul turneului, echipa belarusă a ocupat locul 10, repetând rezultatul ultimului Campionat European.

Cea mai bună performanță a bielorușilor la campionatul continental de până acum este locul 8 la turneul din 1994 din Portugalia.

Următorul Campionat European de handbal masculin va avea loc în 2022 în Ungaria și Slovenia.

Fotografie: Pixabay