Campionatul KHL. Dinamo Minsk a suferit o înfrângere acasă de la St. Petersburg SKA

Pe 5 ianuarie, clubul de hochei Dynamo-Minsk a suferit o înfrângere acasă de la St. Petersburg SKA în campionatul Kontinental Hockey League (KHL), cu scorul de 1:4.

Meciul a început cu atacuri tăioase, dar ineficiente de la Dinamo. Deja în minutul 6, echipa Sankt Petersburg a preluat inițiativa și, grație unui șut precis al lui Joonas Kemppainen, a deschis scorul.

În minutul 14, echipa armatei și-a mărit avantajul: Andrey Kuzmenko a marcat al doilea gol în poarta echipei Minsk.

În a doua perioadă, Dinamo a aderat la tactici defensive, încercând să prindă adversarul la contraatacuri, dar fără rezultat.

Între timp, oaspeții au continuat să atace activ, iar în minutul 36 au mărit avantajul la 3:0 prin eforturile lui Miro Aaltonen.

Ultima treime a meciului a fost dictată tot de echipa armată. În minutul 46, atacantul Vasily Glotov a reușit să apropie scorul de unul zdrobitor – 4:0.

Cu toate acestea, în penultimul minut al jocului, Dinamo a reușit totuși să sigileze poarta oaspeților, transformând majoritatea. Autorul golului de prestigiu a fost Artem Demkov.

Echipa Minsk va juca pe site-ul lor și următorul meci al campionatului KHL: pe 7 ianuarie împotriva Beijing Kunlun.