Campionatul KHL. Dinamo Minsk a suferit o înfrângere zdrobitoare de la Beijing Kunlun

Pe 7 ianuarie, clubul de hochei Dynamo-Minsk a pierdut un meci de acasă din campionatul Ligii Continentale de hochei în fața clubului chinez Kunlun (Beijing), cu un scor zdrobitor de 1:5.

La începutul meciului, Dinamo a dat dovadă de un joc excelent: încă din primele minute au atacat activ poarta oaspeților.

Oaspeții au reușit însă să țină linia, răspunzând cu contraatacuri tăioase. Prima perioadă a trecut într-o confruntare neconcludentă.

În a doua perioadă, Dynamo a început să cedeze: mai întâi, în minutul 27, oaspeții au deschis scorul prin eforturile lui Lucas Lockhart, iar literalmente un minut mai târziu, Brandon Ip a reușit să mărească diferența la două puncte.

În minutul 32, Artem Demkov a redus diferența de scor, dar echipa Minsk nu a reușit să răstoarne cursul jocului.

A treia perioadă a fost pur și simplu devastatoare pentru Dinamo. Gazdele au făcut mai multe încercări de egalare, dar au eșuat din greșeli.

În minutul 50, Ip a reușit să înscrie o dublă, iar scorul a devenit 3:1. În minutul 55, un alt atac al oaspeților (Shinkaruk) a avut succes, iar în minutul 56 Tyler Vaughn a stabilit scorul final, marcând al cincilea gol în poarta oaspeților.

Dinamo își va continua seria acasă de jocuri din campionatul KHL pe 10 ianuarie, cu o întâlnire cu Vityaz Podolsk.